Slobodna DalmacijaSport

Zadar se danas dva puta zatresao, najprije ga je prodrmao zemljotres, a potom košarkaši Splita! Zaslužena pobjeda Splićana u petom kolu ABA lige

Zadar se u istom dana dva puta zatresao, najprije je cijeli grad prodrmao zemljotres, dok su u večernjim satima košarkaši Splita u dvorani “Krešimir Ćosić” Zadranima nanijeli poraz. I to više nego zasluženo, jer su kroz cijelu utakmicu bili unutra, za razliku od mnogih u sastavu domaćina. Puno je otvorenih upitnika iza igre momčadi koju vodi trener Veljko Mršić!

Inače, posve bolje splitsko otvaranje u kojem se nametnuo Antonio Vranković, sve lopte koje mu se spustilo pod obruč provukao je kroz mrežicu. U tom razdoblju gostima su otpor pružali isključivo Dominic Gilbert i Justin Carter koji je u brzoj kontri blokadom zaustavio hitrog Pavla Marčinkovića, uspio je još dodati i jednu “tricu”.

Međutim, “žuti” su i dalje izgledali kao kompaktnija momčad, otuda i njihova serija 8:0, dok se Zadar podosta mučio u svakom napadu. Svega četri slobodna bacanja jedini je njihov “promet”. Na drugoj strani Marčinković, Perković i Mesiček odveli su svoje na plus deset, štoviše, unatoč ubačaju Aleksandara Bursaća, Zadar je na prvi odmor otišao s minus 11 u džepu!

Ništa bolje nisu krenuli u drugu dionicu, Luković je podigao gostujuću prednost. Podosta toga nije štimalo u domaćoj obrani i napadu. I onda se odjednom otvorilo, Domagoj Vuković je počeo, nastavio Bursać, najprije s dva poena potom dvije “trice”, Eyassu Worku je naslonio također jednu za 13:0.

Split je pune četiri minute ostao bez ubačaja dok se lopte nije dohvatio iskusni Mateo Kedžo, u dva navrata kaznio je zadarsku obranu, iza toga Marčinković i Vranković, pa Luković “tricom”, dok je na isti način zaključio četvrtinu. Dugo su u trećoj četvrtini bile “prazne puške” na obje strane, kod Zadra po dva iskoraka imali su Onuaku i Gilbert, čijom su nešto kasnije “tricom”, točnije u 28. minuti domaćini poveli prvi put na utakmici 49:47!

U tu su se pretvorili “u kamene svatove”, jer nema tko od “žutih” pokraj nije zabijao, Čampara, Mesiček, Kedžo, pa Marčinkovićeva tri poena i Čamparina dva za seriju 12:1!!! I tu nije kraj, jer je Zadar nstavio biti “jalov” i u napadu, otišao je Split poput brzog vlaka na vodstvo 62:52, pa se navukao ozbiljan crni oblak nad Višnjik!

Nakratko je razvedravanje najavio Mavra, nakon dugo vremena upisao je tri poena, nešto je ubacio Onuako pod obručem, ali je Sani Čampara ponovno “žuti brod ” usmjerio “na pravu rutu, međutim, napose vrijedne poene, praktički za trijumf odradili su Bajo (zakucavanje), pa Luković i Perković za velikih plus osam tri i po minute prije kraja…. Trudio se Zadar, ali nije išlo!

Zadar – Split 66:72 (15:26, 19:13,16:20, 16:13)