Slobodna DalmacijaSport

Neuništivi Brady odveo Tampu do pobjede u New Orleansu, Chiefsi ‘preživjeli‘ Brownse, ali moguće i ostali bez Patricka Mahomesa

Konferencijska polufinala NFL-a ponovno su donijela pregršt zabave, napetosti i drame, a od četiri odigrane utakmice u njih tri bolji su bili favoriti, dok su jedini autsajderi koji su ostvarili prolaz Bradyjevi Buccaneersi, koji su u New Orleansu došli do pobjede nad Breesovim Saintsima.

No krenimo od početka…

Prvi su na teren u subotu navečer izašli Green Bay Packersi i Los Angeles Ramsi. Domaćini predvođeni Aaronom Rodgersom i Davanteom Adamsom u utakmicu su ušli kao uvjerljivi favoriti, pogotovo kada se u obzir uzme činjenica da Jared Goff još nije sasvim bio zaliječio slomljeni palac, da ponajbolji wide receiver Ramsa, Cooper Kupp, nije igrao zbog ozljede, te da najbolji obrambeni igrač lige, Aaron Donald, nije bio na 100%, također zbog ozljede.

Ramsi su pokušavali držati priključak s Packersima, a u određenim fazama su i uspijevali, no za ekipu čija je najveća snaga sjajna obrana, nije bilo spasa protiv jednog od najboljih napada lige. Momčad Seana McVaya odlučila je prvenstveno zaustaviti Davantea Adamsa, što je onda otvorilo prostor za running backa Aarona Jonesa, ali i skrenulo pažnju s drugog odličnog wide receivera Green Baya, Allena Lazarda. Lazard je susret završio s četiri hvatanja za 96 jardi i jednim touchdownom, a iako je Goff bio uglavnom bio precizan, u kritičnim trenucima je došla do izražaja njegova „alibi igra”, zbog čega je njegova statistika od 21/27 uspješnih dodavanja ipak malo „isfrizirana”, što se uostalom vidi i iz njegove ukupne jardaže (174).

Packersi su na kraju slavili rezultatom 32:18 i nametnuli se kao jedni od najozbiljnijih favorita za osvajanje naslova.

Drugi susret, igran u noći sa subote na nedjelju, bio je poprilično iznenađenje. U Buffalu su se susreli domaći Billsi i gostujući Ravensi, a radilo se o poprilično izjednačenom dvoboju na papiru. Billsi jesu slovili za favorite, ali Ravensi predvođeni Lamarom Jacksonom nisu se smjeli otpisati, pogotovo nakon sigurne pobjede nad Titansima u Wild Card rundi doigravanja.

Utakmica je bila izuzetno tvrda i do samog kraja prvo poluvremena vidjeli smo samo tri poena koja su postigli Billsi. Četiri sekunde prije kraja kicker Ravensa, Justin Tucker, uspio je pogoditi field goal i ekipe su na odmor otišle poravnate, 3:3. Treba naglasiti i da je Tucker, koji se gotovo jednoglasno smatra najboljim kickerom lige i koji je najplaćeniji u ligi na svojoj poziciji, u prvom poluvremenu promašio dva field goala koja su za njega inače rutinski posao, a glavni razlog tome bio je poprilično jak vjetar koji je puhao u Buffalu.

U drugo poluvrijeme bolje su ušli Billsi koji su postigli touchdown nakon pet minuta igre u drugom dijelu. Pred kraj treće četvrtine činilo se da bi se Ravensi mogli vratiti, ali je Taron Johnson presjekao Jacksonovo dodavanje u svojoj “endzoni” i odnio loptu na drugi kraj terena za touchdown, pretrčavši pritom 101 jard. U sljedećem driveu Jackson je pretrpio udarac zbog kojeg je morao napustiti igru, a zamijenio ga je Tyler Huntley. Baltimore ipak nije uspio postići poene do kraja te je susret završio poprilično iznenađujućim rezultatom – 17:3 u korist Buffala.

Kansas City Chiefsi očekivano su došli do pobjede nad Cleveland Brownsima, ali na žalost po njih, a i sve ljubitelje američkog nogometa, moguće je da su ostali bez Patricka Mahomesa koji je napustio igru u trećoj četvrtini. Mahomes je već u prvom poluvremenu ozlijedio lijevo stopalo, zbog čega mu je pokretljivost i stabilnost bila smanjenja, ali je svejedno ostao u igri. No u trećoj četvrtini tijekom jednog probijanja pretrpio je udarac koji se na prvu nije činio posebno težak, ali koji ga je vidno dezorijentirao. Quarterback Chiefsa nakon toga je napustio teren uz pomoć tehničkog osoblja te je prema prvim informacijama pokazivao simptome potresa mozga. Nije se vraćao u igru do kraja susreta, a još je uvijek nepoznata ozbiljnost njegovih ozljeda.

Što se tiče same utakmice, domaćini su dominirali cijelim prvim poluvremenom te su na odmor otišli s vodstvom 19:3, iako je ono moglo biti puno manje. Naime, minutu i pol prije kraja druge četvrtine, pri rezultatu 16:3 za Chiefse, Brownsi su doživjeli jedan od najvećih pehova koji se može dogoditi u utakmici američkog nogometa. Rashard Higgins došao je na nekoliko milimetara od „endzone” Chiefsa te je ispružio loptu kako bi s njom prešao liniju i postigao touchdown. U tom trenutku ga je udario protivnički branič Daniel Sorensen i izbio mu loptu iz ruku prije nego što ju je Higgins pod kontrolom prenio preko crte, a ona se otkotrljala u „endzonu” i izašla van. Prema pravilu koje mnogi smatraju izuzetno nepravednim, to je značilo da lopta automatski prelazi u posjed Chiefsa, a oni su u sljedećem driveu uspjeli postići još tri poena.

U drugom dijelu Brownsi su pokazali zube i približili se Chiefsima na pet poena te imali drive za izjednačenje, nakon što je rezervni QB Chad Henne neobjašnjivo bacio loptu točno u ruke braniča Brownsa. Ipak, Baker Mayfield nije uspio dovesti svoju momčad do poena, pa je lopta ponovno prešla u posjed Chiefsa. Malo više od minute prije kraja utakmice Kansas City je bio na centru i imao četvrti pokušaj za „inče”. U toj situaciji bi većina ekipa ispucala loptu, jer Brownsi nisu više imali time outova, a u tom bi slučaju trebali u nešto više od minute prijeći cijeli teren. No trener Chiefsa Andy Reid poznat je kao hazarder te je ostavio napad na terenu, a što je najnevjerojatnije od svega, pozvao je akciju dodavanjem umjesto trčanjem. To je toliko zbunilo gostujuću obranu, da je Henne bez problema pronašao usamljenog Tyreeka Hilla koji se zatim samo spustio na tlo i tako osigurao svojoj momčadi pobjedu.

Posljednji susret konferencijskih polufinala, onaj koji su mnogi posebno čekali, odigran je u noći s nedjelje na ponedjeljka u New Orleansu. Tamo su se susreli divizijski rivali Saintsi i Buccaneersi, a to je ujedno bio već treći ovosezonski dvoboj dvojice najstarijih quarterbackova lige – Drewa Breesa i Toma Bradyja. Saintsi su u oba prijašnja susreta bili uspješniji, a posebno valja naglasiti utakmicu odigranu početkom studenog koju je New Orleans pobijedio s visokih 38:3.

U prvom poluvremenu nijedna ekipa nije uspjela uspostaviti dobru igru u napadu, stoga su Saintsi svoje prilike tražili putem dobre startne pozicije nakon vraćanja ispucane lopte, dok su se Buccaneersi oslanjali uglavnom na obranu. Sjajna igra na “special teamsima” donijela je Saintsima dobre pozicije u prva dva njihove drivea, ali se momčad Seana Paytona u oba slučaja morala zadovoljiti field goalom. Tampa Bay je, pak, u protivničku polovicu dolazila uz dosta muke i ponajviše oslanjajući se na igru po tlu. Ali bez obzira na drugačije pristupe, problemi kod obje ekipe su bili slični, stoga nije bilo čudno što su na odmor otišle poravnate (13:13).

Saintsi su u drugom poluvremenu poveli sa 20:13 i imali napad, ali Jared Cook je na sredini terena fumbleao loptu i dao priliku Bucsima da izjednače. Oni su to objeručke prihvatili, zatim su i poveli sa 23:30, a kada je Brees još jednom bacio interception sedam minuta prije kraja susreta, bilo je jasno da Saintsi ne mogu do pobjede u konferencijskom polufinalu. Buccaneersi su tijekom cijele utakmice odlično čuvali najboljeg wide receivera Saintsa, Michaela Thomasa, dok im ni inače sjajni Alvin Kamara nije stvarao previše problema. I Tampa je bila suočena s poteškoćana u napadu, jer su Saintsi dobro zatvorili Mikea Evansa, dok Gronkowski uglavnom nije mogao uhvatiti ništa, ali Brady je uz pomoć running backova Leonarda Fournettea i Ronalda Jonesa II te tight enda Camerona Bratea uspio prelomiti utakmicu u drugom poliuvremenu.

Brees je do kraja susreta bacio još jedan interception, čime se ukupan broj turneovera Saintsa na utakmici popeo na četiri, a kako je vrlo lako moguće da je quarterbacku New Orleansa ovo bila posljednja sezona, sigurno je da će mu ostati poprilično gorak okus u ustima.

Buccannersi predvođeni neuništivim Bradyjem sada idu u Green Bay, u kojem se sljedećeg vikenda očekuju temperature ispod nule i snijeg, zbog čega će ekipa iz Miamija biti još veći autsajder u finalu NFC konferencije. U AFC konferenciji, Billsi će u Kansas City u kojem će ih čekati favoriti Chiefsi, ali ostaje pitanje hoće li Patrick Mahomes biti spreman za taj susret. U slučaju da ne bude u stanju igrati, Billsima će šanse poprilično porasti.

Konferencijska finala na rasporedu su sljedeće nedjelje i tada ćemo saznati koje će dvije ekipe nastupiti u 55. izdanju Super Bowla koje se ove godine igra u Tampi.