Slobodna DalmacijaSport

Kedžo: Na pravom smo putu, ali ne smijemo se zanositi. Bilo bi glupo da nam se ponovi neko gostovanje poput Sonika

Kad ne ide, zovi K za kapetana Kedžu.

Kad je njegova momčad bila na rubu i kad nikome drugome nije išlo, Mateo Kedžo držao je Split u kakvom-takvom priključku s Cibonom prije nego što je u drugom poluvremenu došlo do preokreta koji će dugo ostati u srcima svima onima kojima je žuta boja prisna.

Nažalost, iz dobro znanih razloga publici nije bio dozvoljen dolazak na Gripe, ali su poslije utakmice navijači priredili svojim „žutima” vatromet ispred dvorane. Pobjeda nad Cibonom bila je idealan način za proslavu 75. rođendana kluba.

– Svaka im čast. To je Split, znaju ljudi prepoznati pravu borbu. Hvala im na svemu, a ja im mogu poručiti da ćemo ginuti na terenu u svakoj utakmici. Mogu samo zamisliti što bi bilo da su mogli biti s nama u dvorani – rekao je Kedžo, jedan od junaka slavlja nad „vukovima” (77:74) u ABA Ligi.

Sredinom druge četvrtine kada je Cibona vodila 34:15 baš ništa nije dalo naslutiti da bi Split mogao okrenuti rezultat. Nitko u domaćim redovima nije bio raspoložen, Cibona je djelovala nezaustavljivo, a onda je stvar u svoje ruke počeo uzimati baš Kedžo. Odmah u sljedećem napadu pogodio je važnu tricu i u cijeloj četvrtini zabio devet poena. Prvo poluvrijeme je završio košem i na isti način otvorio drugo i doveo Split na prihvatljivih 33:44.

– Vjerovali smo da možemo nadoknaditi zaostatak jer znamo iz kakvih smo se situacija vadili do sada. Igrali smo već protiv momčadi ovakve kvalitete. Imali smo malo duži sastanak na poluvremenu jer naš pristup nije valjao – otkrio je Kedžo.

Nakon sjajne Kedžine dionice ohrabrili su se i njegovi suigrači i krenuo je povratak Splita. Utakmicu je Kedžo završio s 13 poena (šut iz igre 5/7) i tri asistencije.

– Ponosan sam što još mogu izvući taj dodatni atom snage u tim važnim trenucima, no ovo je pobjeda momčadi. Cibonu se ne može svladati individualno, već moramo svi biti „unutra”, koncentrirani.

Ciboni nije pomoglo ni 19 skokova više (39-20), više poena iz drugih prilika (21-4), više poena iz reketa (34-24), više asistencija (24-19)… Ona najvažnija rubrika, koševa, bila je na strani Splita.

– Možda nam je postava bila takva, snizili smo je i tako patili. Bili smo manje koncentrirani u skoku. Oni su mlada momčad s fizički spremnim vanjskim igračima pa s jedne strane to ne čudi, ali moramo na tome poraditi. Liga je puna igrača koji su dominantni u skoku. Ako ovako nastavimo s time, neće biti dobro – svjestan je Kedžo.

U svakom slučaju, Split je proslavio velik, zaslužen trijumf kojim je došao na omjer 3-3. Dva poraza bila su očekivana (Budućnost i Cedevita Olimpija), a treći je bio u pola koša od vrlo jake Igokee. Sve tri pobjede bile su slatke na svoj način, pogotovo one protiv glavnih rivala Zadra i Cibone.

– Na pravom smo putu, ali ne smijemo se zanositi. Pobjede nad Zadrom i Cibonom puno nam znače za samopouzdanje – kazao je Kedžo i zaključio:

– Omjer je odličan, pogotovo jer znamo s kakvim smo prognozama krenuli u sezonu i koje smo probleme imali. Zasad smo zadovoljni. Glupo bi bilo da nam se ponovi neko gostovanje poput Sonika koje nas baci dvije stepenice natrag. Svaki trening i svaka utakmica ovoj su momčadi važni.

Junaci Splita

Marko Luković

I njemu je, poput ostatka momčadi, trebalo neko vrijeme da „uđe” u utakmicu. No kad je ušao, bio je gotovo nepogrješiv. Zabio je 16 poena bez promašaja za tricu (4/4)! Posebno pamtimo tricu kod 62:68 kada je Cibona sedam minuta prije kraja ponovno opasno zaprijetila. Tri minute prije kraja opet je Luković pogodio izvana za 70:70. Srpski centar pretvara se u najopasnijeg šutera „žutih”, u ABA Ligi trica mu je na 40 posto, a u prosjeku zabija 15 poena po susretu.

Blaž Mesiček

Kako je utakmica odmicala, tako je Mesiček bio sve opasniji po koš Cibone. Od svojih 16 koševa 11 ih je postigao u drugom poluvremenu. U završnim minutama dosta je napada „žutih” išlo baš preko njega. Postigao je šest od posljednjih sedam splitskih koševa, uključujući tricu za 76:73, uhvatio je ofenzivni skok dvadesetak sekundi prije isteka vremena i ubacio slobodno bacanje za konačnih 77:74. Slovenac je tome pridodao i šest asistencija te isto toliko iznuđenih prekršaja.

Sani Čampara

Kad se Ilija Đoković ozlijedio, na Gripama su bili zabrinuti, ali nominalno drugi „play” Čampara za sada sjajno koristi povećanu minutažu i odgovornost. Sani igra sve bolje, sigurnije i pretvara se u pravo otkriće ove momčadi. S deset poena u trećoj četvrtini (dvije trice) sarajevski razigravač je gotovo sam vratio „žute” u igru protiv Cibone. Utakmicu je završio s 14 poena. Trenutno je najbolji tricaš Splita.

Pavle Marčinković

Marčinkovićeve šuterske brojke nerijetko su skromne, ali one vam neće otkriti koliko je on važan Splitu. Prvenstveno u obrani i količinom energije koju donosi. Na terenu je protiv Cibone proveo 36 minuta i ubacio pet koševa uz pet skokova, ali i tri ukradene lopte, od kojih je ona Prkačinu 15 sekundi prije kraja bila ključna. Time je spriječio Cibonu da tricom dođe do pobjede. Slično je napravio Vukoviću u završnim sekundama derbija sa Zadrom. S 2.6 ukradenih lopti po susretu Pavle je najbolji „kradljivac” lige.