Slobodna DalmacijaSport

Hrvati doznali i posljednjeg suparnika: Škotska u dramatičnom dvoboju na Marakani boljim izvođenjem kaznenih udaraca izborila Euro

Škotska će, uz otprije poznate Englesku i Češku, biti protivnik Hrvatske na Europskom prvenstvu. Škoti su prošli Srbiju nakon velike drame jedanaesteraca u finalu play-offa kvalifikacija u Beogradu. Imali su Škoti prolaz i ranije, u 90 minuta, ali je produžetke Srbiji donio Luka Jović pogotkom u 90. minuti. S bijele točke su svi bili precizni do pete serije, kada je odlučila obrana Marshalla nakon udarca Aleksandra Mitrovića.

Gosti su na stadionu Rajko Mitić vodili golom Christieja u 52. minuti, veznjak Celtica je primio loptu leđima okrenut golu na rubu šesnaesterca, okrenuo se i pogodio vrlo precizno. Udarac nije bio jak, ali lopta se od stative odbila u gol. Srbi su dugo bili u šoku od primljenoga gola, nisu uspijevali stvoriti pravu priliku za izjednačenje, prijetili su samo povremenim visokim ubačajima na Aleksandra Mitrovića i Jovića, koji je ušao u 71. minuti.

Ipak, dio odgovornosti za izjednačenje Srbije snosi i škotski izbornik Steve Clarke, koji je izmjenama u 83. i 87. minuti povukao iz igre svoje glavne ofenzivne adute Dykesa, McGinna i Christieja. Clarke je mislio da će na taj način ‘zatvoriti’ utakmicu, sačuvati prednost, ali zapravo ih je tek tada Srbija uistinu pristinula. Na kraju je nakon kornera s lijeve strane u sredini sam ostao Jović, pucao je glavom, lopta se odbila od trave i neobranjivo ušla u mrežu.

Škoti su se u produžecima samo branili, nisu ni mogli ništa napraviti u napadu bez trojice koji su izašli iz igre, Clarke sve do pred sam kraj nije reagirao novim zamjenama. Srbi su najbliže drugome golu bili u 99. minuti, kada je Gudelj odlično pucao s 20-25 metara, Marshall je vršcima prstiju skrenuo loptu u korner. Odluka je na kraju pala s bijele točke.

Hrvatska će sa Škotskom igrati treću utakmicu u skupini, 22. lipnja u Glasgowu, što znači da će Škotska biti domaćin. No, zbog pandemije koronavirusa spominjala se promjena domaćinstava, kako bi se cijeli Euro mogao igrati u Rusiji, no o tome će biti još govora. Škotskoj je ovo prvi plasman na EP još od 1996. godine, prvi na veliko natjecanje od SP-a 1998. godine. No, upozorava činjenica da ih nismo nikad pobijedili u pet dosadašnjih susreta.

Škotska je sinoć igrala u sastavu: Marshall – McTominay, Gallagher, Tierney – O’Donnell (od 117. Griffiths), Jack, McGregor, Robertson – McGinn (od 83. McLean) – Dykes (od 83. McBurnie), Christie (od 87. Paterson).

Euro su sinoć izborile i Mađarska, Slovačka te Sjeverna Makedonija.

Play-off runda

SKUPINA A (Budimpešta)

Mađarska – Island  2-1 (Nego 88, Szoboszlai 90+2 / Sigurdsson 11)

SKUPINA B (Belfast)

Sjeverna Irska – Slovačka 1-2 prod (Škriniar 88-ag / Kucka 17, Duriš 110)

SKUPINA  C(Beograd)

Srbija – Škotska  4-5 11-m (1-1, Jović 90 / Christie 52)

SKUPINA D (Tbilisi)

Gruzija – Sjeverna Makedonija 0-1 (Pandev 56)

Poznate sve skupine

Sada su poznate i sve skupine Europskog prvenstva koje se trebalo održati ovoga ljeta, ali je zbog pandemije prebačeno na 2021. godinu.

EURO bi se trebao održati u 12 država i 12 gradova (London/Engleska, Munchen/Njemačka, Rim/Italija, St Peterburg/Rusija, Amesterdam/Nizozemska, Kopenhagen/Danska, Dublin/Irska, Glasgow/Škotska, Bilbao/Španjolska, Baku/Azerbajdžan, Budimpešta/Mađarska, Bukurešt/Rumunjska), a ako neće biti novig odgoda i promjena, EP će početi 11. lipnja utakmicom Italije i Turske u Rimu.

SKUPINA A: (Rim i Baku): Italija, Švicarska, Turska, Wales

Skupina B (Kopenhagen i Sankt Peterburg): Belgija, Rusija, Danska, Finska

Skupina C (Amsterdam i Bukurešt): Ukrajina, Nizozemska, Austrija, Sjeverna Makedonija

Skupina D (London i Glasgow): Engleska, HRVATSKA, Češka, Škotska

Skupina E (Bilbao i Dublin): Španjolska, Poljska, Švedska, Slovačka

Skupina F (München i Budimpešta): Njemačka, Francuska, Portugal, Mađarska